Bitva o svobodu: let na křídlech Fénixe

Nahromaděný vztek je nejlepší vyběhat. Hodila jsem na noční košili mikinu a vestu, natáhla ponožky, boty a vyrazila. Krátce po půl dvanácté celá ves spala, tmu ředilo několik lamp a osvětlených oken. Občas se člověk i mezi svými dusí.


Volnost v prostoru

Nadechla jsem se z plných plic a běžela. Jen pro sebe. Únava, rozčilení i smutek se rázem změnily v divokou radost. Radost z plynulého pohybu, tak neuvěřitelně přirozeného, volného, z krajiny připomínající nádherně propracovanou grafiku, černá, zlatá a měkké mámivé stíny šera. Tady jsem šťastná. Nevím, na jak dlouho zde bydlíme. Mnohokrát jsme se stěhovali, a tak jsem se poučila, že všechno se mění a definitivní řešení mohou velmi rychle končit a krátkodobá se vléci jako smůla. Miluji výhled na louky a domky poházené na stráni pod vysokým svahem. Těší mě pohled na kroutící se úzkou asfaltku připomínající potok vinoucí se v uctivé vzdálenosti z kopce.

Fénix pro rodící se sny

Od vchodu, z terasy našeho domku podle starého čínského učení Feng shui každý den pomyslně vzlétá divoký Fénix. Fénix je bájným krásným rudým ptákem, jehož existence nikdy nemizí, protože umírá ve vlastním popelu a rodí se z něj zase znova. Přináší nové myšlenky. Pokud bych na něj neviděla, třeba by se mi schovával za rohem, byla bych bez východiska.

Betonová hradba

Nějaký čas jsme žili v pronajatém bytě. Velmi jsme při výběru spěchali, protože si úředníci na katastru nebývale pospíšili, a tak nám hrozilo, že budeme na ulici. Opouštěli jsme starý domov a jiný ještě neměli. Zlákala nás snadnost. Přijít, podepsat smlouvu, vyzvednout klíče a nastěhovat se. Ještě jsem se loučila se starým životem, kterou náš bývalý dům představoval, a tak jsem si zapomněla všímat důležitých „maličkostí“.

Náš nový domov byl v zrekonstruovaném miničinžáčku. Tři hezké místnosti, kuchyň, komory. Všechno čisté, jak má být. Čelní stranu domu oddělovalo od silnice malé parkoviště a úzký chodník, rovnoběžně se silnicí se vlekla úzká strouha spoutaná betonovými pásy, smutně strohá, v létě s nízkou hladinou stojaté vody. Snaživě rostoucí stromy nedokázaly zakrýt další výhled.

Po celém obzoru se táhla ničím nepřerušovaná hradba věžáků. Mohutná, nepřemožitelná, jako strach. Po setmění jsem viděla snad do sta rozsvícených kuchyní či obýváků, povědomý modrý přísvit mě bezpečně informoval, kolik lidí zase sleduje televizní programování. Poznala jsem, kdo šel spát i kdo se hádá. Množství miniaturních světů zavřených do malých krabiček natlačených na sebe. Proti mé vůli se ze mě stal šmírák.

Lidská blízkost a stísněnost prostoru vyvolávaly u lidí obrannou reakci. Nikdo nikoho neznal, nezdravil, ani se neusmál. Svět kolem byl anonymní a dokonale uniformní. Stejné balkóny, stejná okna, prádlo, cíle, přání… Připadala jsem si přemožena stereotypem a naše plány se scvrkávaly. Sice jsme neměli žádnou práci kolem domu, přesto nám cosi vysávalo energii. Nápady nepřicházely. Věžáky nad hlavou nás ve dne v noci poučovaly o naší malosti a o nereálnosti našich tužeb.

Za mřížemi

Z tíživého snu nás vyburcoval tehdy osmiletý syn. Seděl na balkóně na podlaze, klinkal nohama spuštěnýma mezi tyčkami zábradlí, čelo si chladil o černý kov. Díval se do zamřížované krajiny a zdál se dokonale bez života. Když ne pro sebe, tak pro něj jsme museli najít svobodu.
Z pohodlného „bytečku“ jsme po necelém roce utekli. Každé ráno mě nyní vítá zářivý Fénix. Opět na jeho křídlech přilétají nové vize. Žijeme, jak nejlépe umíme, zbavili jsme se velkého strachu.

Facebook komentáře

komentářů

2 komentáře

Markéta Pešulová

Dobrý den, zaujalo mne Vaše zmínění Fénixe, který Vás každé ráno vítá a pomyslně vzlétá. Přináší nové myšlenky. Již pár měsíců jsem jím přitahována, stejně jako vážkou. Vnímám je jako symboly změny a schopnosti znovu povstat a vykročit. Jak ho ale přilákat? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Markéta Pešulová

Hana Kopecká

Dobrý den paní Pešulová, ideální bydlení by podle učení Feng Shui mělo mít kolem sebe takové uspořádání okolí, které symbolicky ochrání obydlí a pomůže, aby se v něm obyvatelé cítili dobře. Formě a vlastnostem této ochrany dali čínští mistři poetické názvy podle bájných zvířat, a tak se můžeme dočíst, že bychom měli mít za zády želvu, po levém boku draka, napravo tygra a vpředu fénixe. Fénix opravdu představuje nové začátky, štěstí a znovuzrození, ale i nové podněty a přísun energie do našeho života. Obecně lze říci, že pokud máte ze svého bydlení na straně odkud proudí do Vašeho domu nová energie volný výhled do krajiny, budete snadněji čerpat energii do dalšího života. Pokud tomu tak není, můžete alespoň symbolicky s fénixem pracovat v interiéru a do oblasti Slávy, podle světových stran na jih dát sošku s Fénixem nebo živé ptáče. Vždy však vybírejte pouze takové doplňky, které vyhovují Vašemu vkusu a jsou Vám příjemné. Dejte na svoji intuici.

Napsat komentář