K růžím patří vášeň

Podle Feng shui je barva velmi významnou kvalitou, která ovlivňuje naši náladu, pocity a prožívání. Navíc záleží nejen na barvě samé, ale také na její intenzitě, jasu, čistotě a vzájemném vztahu (jako u lidí). Jsou barvy, které se navzájem doplňují v harmonickém akordu, klidně vedle sebe spočívají jako dvě sestry, co si užívají vzájemného podobnosti, jiné tvoří bouřlivé kontrasty dožadující se pozornosti, vzrušují svým neobvyklým spojením.

Barevný kontrast podle Goetha

Německý básník Goethe byl současně amatérským malířem a přemýšlel o uspořádání barev. Vymyslel jejich jednoduché a zároveň geniální kruhové uspořádání, které se odvíjí od tří barev, co nelze na paletě namíchat: žluté, červené a modré. Dalším mícháním vznikají ostatní barvy. Nejvyššího kontrastu lze dosáhnout spojením barev na opačných pólech barevného kruhu. Při dodržení přesného dávkování by jejich smícháním vznikla barva černá. Takovými extrémy z hlediska Goethova pojetí jsou žlutá s fialovou, oranžová s modrou a červená se zelenou.

BarvyGoetheFarbkreis v přírodě fungují jako katalyzátor našich nálad

Že se jedno roční období přehouplo do druhého, se pozná podle vůní, chutí, zvuků, dotyků i barev. Miluji chroupání rudozlatého listí podzimu, když se oči smějí ze závratného barevného šílenství a dech už začíná svírat chlad. Ráda poslouchám šumění prázdnoty luk i lesů, když se barvy vytratí a kolem chodí přísný řád klidu a usebrání. Jsem pokaždé nedočkavá, kdy se mi konečně rozehřejí prsty pod tlapkami prvních paprsků, a já se budu moci usmát do chundelatých kočičích kožíšků. Když se pak ohňostroj barev sjednotí do jasné zelené písně opovážlivě vygradované žhavou záplavou květů a prvních plodů, vím, že přichází léto…

Červená je barvou léta

Léto je spojené s kvalitami prvku ohně, s barvou červenou. Paleta červených odstínů sahá od rudé s modravým nádechem, purpurové, přes syté červené tóny a křehkou růžovou až po oranžovou, cihlově červenou a světle terakotovou.

Jin a jang- protiklady tvořící jednotu

Červená má v sobě převládající jangovou energii, které jsou přisuzovány mužské kvality, aktivita, tvrdost, teplo, lehkost, světlo. Čím více v ní převládá modrá nebo hnědá, tím více je zastoupena jinová, ženská kvalita, představující klid, měkkost, chlad, tmu. Obě kvality, jangová i jinová jsou nesmírně důležité. Tvoří protiklady, ale pouze správným vyvážením obou aspektů lze dosáhnout opravdové rovnováhy. Zjednodušeně řečeno, pokud budete mít ve svém domě předměty pouze jangových kvalit, budete hodně pracovat, budovat kariéru a myslet při tom hlavně na sebe, pokud se uzavřete pouze do jinového prostředí, budete pasivní, upřednostníte rodinné vazby před pracovními záležitostmi, těžko budete cokoli měnit. Dosažení vyváženosti je základním předpokladem štěstí.

Červená evokuje sex

Červená barva je přímá, nevyhnutelná a sebevědomá. Provokuje. V menším množství, třeba ve formě obrazu vitalizuje, symbolizuje krev, lásku, mládí, sexualitu. Aktivizuje a zahřívá. Evokuje luxus. Ve spojení se zlatou symbolizuje blahobyt a štěstí. Ve velkém množství může být příliš energická a svou agresivní silou nás utlačovat, překřičet nás ve vlastním domě, dohnat nás k riskování až na pokraj smrti.

Růžová léčí

Růžová barva je o poznání klidnější, více jinová. Spojuje v sobě lásku a jemnost, připouští slabost a poskytuje prostor pro intuici. Má antistresové účinky, léčí.  Je vhodná do ložnic.

S oranžovou se radujeme

Oranžová je radostí, mísou šťavnatých plodů. Oranžová rozveseluje, podněcuje ambice a podporuje aktivitu.

K růžím patří vášeň

Barvy léta podporují zvědavost a inovační schopnosti, svou ohnivou energií burcují letargické, jinové, lidi k aktivitě. Přemíra však může vzbuzovat podrážděnost, chtivost a časovou tíseň. V sychravém počasí červený šálek čaje dvojnásob zahřeje a květiny jsou možná tím nejlepším způsobem, jak vyjádřit svoje city. Večerní máj byl klasikem nazván časem lásky, ale k létu a růžím patří vášeň.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář