O noži, který je a není černý a o ztrátě, která může znamenat úspěch

Nedávno přišel syn domů ze školy a po svačině se sesunul pod jídelní stůl do psího pelechu. Nemám ráda, když se válí po zemi. Pokud si navíc lehne na psí podušku, musím počítat s tím, že bude do minuty obalen bílými nepoddajnými chlupy, které jsou úžasně odolné vůči jakémukoli čištění. K vytrhání jednotlivých štětin z mikiny potřebujete minimálně stejnou trpělivost, jakou kdysi vyžadovali cisterciáčtí bratři od svých noviců.

„To je hustý,“ ozval se.
„Mami, tady vypadají věci úplně jinak, všechno je větší…taková židle musí být pro kočky jako hora a ty si opravdová obryně! Takhle jsem stůl ještě neviděl a víš, že je zespoda tmavší a v opěradle nám chybí šroubek?“

Rezignovala jsem na čistotu a dávala pozor, jak se dívá, protože umět se dívat jinak, z nového úhlu, perspektivy či s jiným zaměřením pozornosti, je vzácné. Takový zážitek by se měl opatrovat.

Úhel pohledu

Věci kolem nás nejsou ani dobré a ani špatné, záleží pouze úhlu pohledu, který zvolíme. Většinou trváme na tom, že existuje jenom jeden: Soused za plotem na nás zírá nelaskavě, rozhodnutí našeho šéfa bylo pro nás špatné a nůž na krájení cibule je černý.

Přesunutím nábytku změníte vesmír

Při svém Feng shui poradenství nepovažuji žádné květiny ani obrazy či nábytek za špatné. Jen se snažím na základě potřeb a požadavků klientů přesunout, pozměnit a nově uspořádat předměty kvalitnějším způsobem. Případně doplnit drobnostmi, které zvolený záměr podpoří. Každý posun vyvolá změnu atmosféry v daném prostředí a atmosféra zase zpětně ovlivní naladění lidí, kteří v něm žijí. Lidé se vlastně přenastaví. Začnou věci vidět jinak, změní svůj úhel pohledu a svět se přesně podle nich poskládá do nové reality.

Ten druhý pohled

Všechno může být i jinak. Soused nás třeba vůbec neviděl, protože se zrovna soustředil na hledání dioptrických brýlí, šéf sice neocenil naši snahu, ale dal nám tím větší příležitost, abychom zvážili, zda zrovna tahle práce je tou pravou. A nůž? Pokud se pozorně podíváte jeho střenku, uvidíte zářivě světlé místo dopadajícího světla, v kovu se navíc odráží červená skvrna krájeného jablka a ani pod ní nenajdete stín černý, ale zelený.

Nůž je černý a zároveň stříbrný, oranžový, červený, zelený a také ve svém nejtmavším místě trochu modrý.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář