Provádíte nevyžádanou záchranu příbuzných?

Příbuzní

Čas od času zahlédnu v novinách článek, že proběhlo udílení Cen za statečnost. Nějaký člověk nezištně a někdy za cenu vlastního sebeobětování ochránil přátele, známé i zcela cizí lidi. Smekám před ním. Kromě takových mohutných výkonů jsou v běžném životě prospěšná i menší gesta. Jednou potřebují příbuzní podat pomocnou ruku při sušení sena, jindy můžeme přispět svýma očima a časem při hledání sousedových klíčů, obvázat poraněnému nohu, doběhnout do lékárny. Počítá se každá akce, protože znamená překonání lenosti, nezájmu a lhostejnosti a to je cenné. Nesmíme však zapomínat, že každá mince má dvě strany. Mezi potřebnou pomocí a obtěžující nevyžádanou záchranou se vine velmi tenká hranice.

Péče o blaho příbuzných má své meze

Na seminářích Feng Shui často při diskuzi o uspořádání prostoru zabrousíme na rodinné vztahy. Je třeba pracovat na jejich harmonii, ale není v pořádku násilně se snažit přesvědčovat okolí o nutnosti uplatňovat jakékoli zásady. Pomáhat bychom měli především sobě. Záchranné akce pro přátele, příbuzné a známé většinou nemají žádný pozitivní efekt.

Rádce nemusí být vždy vítán

Zkuste si jen představit, jak by vám bylo, kdyby přijela návštěva a začala, byť v dobré víře, již ode dveří radit, jak si máte uklidit botník, vyhodit almárku pro prababičce, uspořádat zeleninu v lednici, pročistit energii prostoru vonnými tyčinkami a vyházet obnošená trička. Pravděpodobně byste ji brzy vyprovodili a její jméno by se ocitlo na seznamu nepopulárních osobností.

I kdyby se při záchranné akci nějaká ta drobná úprava podařila, zaručeně by neměla dlouhého trvání. Skládku vrácených lahví by nahradila jiná, noviny by od kamen zase doputovaly zpět na poličku a staronové zprohýbané kousky kovu ze sběrného dvora by opět naplnily pytle před dílnou, protože by se přece mohly někdy hodit.

Vlastní příklad je nejcennější

Dospělého člověka zkrátka nemá smysl převychovávat. Musí najít svůj důvod pro uskutečnění změny. Buď chce sám, nebo máme smůlu. Účinný je hlavně vlastní tichý příklad. Tím, že si uděláme pořádek ve vlastním životě, ukážeme nejlépe ostatním, jak se dá s Feng Shui pracovat a čeho lze dosáhnout. Slovo tichý je v této souvislosti rovněž důležité.  Ve chvíli, kdy mu budeme svoje pravdy stále omílat, přesvědčovat a agitovat, začne pravděpodobně i ten nejmírumilovnější přítel dělat naschvály jako malé dítě.

Žít a nechat žít

Pokud ve Feng Shui dokážeme uplatňovat postoj nevměšování, bude se nám samotným žít lehčeji. Zrovna nedávno jsem slyšela příběh o Tereze. Její dospělý syn bydlel sám v podkrovním bytě a zařízení kolem sebe nevěnoval příliš pozornosti. Tereza investovala část svých úspor. Koupila mu novou sedačku, záclony a spoustu drobných a pekelně drahých maličkostí – polštářků, váziček a koberečků. Nové věci v prostoru pěkně naaranžovala. Hřálo ji, jak pěkné má Ládík zázemí.

Ládík si za nějaký čas do bytu přivedl Kláru. Kláře se v podkroví líbilo a postupně ho začala měnit. Zmizely koberečky i vázičky.  Na nedávné návštěvě se ubohá Tereza dozvěděla, že i úžasné luxusní polštářky se stříbrnou aplikací zmizely v popelnici. Nutno však podotknout, že v této těžké zkoušce obstála se ctí. Zamáčkla slzu a rozhodla se, že po stopách svých dárků už nikdy pátrat nebude.

Umění Feng Shui je stálým hledáním harmonie

Učení Feng Shui je mocné. Většina lidí jeho kouzlu propadne, protože se v takto upraveném interiéru cítí dobře a vidí, že se majitelům takového místa daří. Krása a harmonie působí zázraky. Na rozdíl od pouhého otočení kouzelným prstenem však musíme občas zapracovat na tom, abychom rovnováhu domova i svoji udrželi.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář