Vesmírné klíště aneb malé ovlivňuje velké

Feng shui je součástí tradiční čínské medicíny spolu s akupunkturou, moxováním, čínskou dietologií, fytoterapií, čchi-kungem, čínskou astrologií a masáží. Vše je propojené filozofií Taoismu.

Narozeniny

Taoisté tvrdí, že malé ovlivňuje velké, a tak jsem se ve středu dívala na oblohu. Bylo krásně a já měla narozeniny. Hvězdy zářily v odpověď na tmavé prázdno, svět se zdál ukrutně velký a já nicotná. Vesmíru bylo úplně jedno, jestli existuji, že na patře ještě cítím slanou chuť grilovaného hermelínu a do nosu se mi vkrádá omamná vůně posečené trávy. Hvězdy se smály vlastním vtipům a přesto, nebo právě proto, bylo všechno v pořádku. Nemusím sobě ani druhým dokazovat, jak jsem úžasná, ani se dohadovat o svých pravdách, protože to jsou pravdy malého klíštěte. Jsem tak nepatrná, že nemusím dělat vůbec nic. Jsem tady na kratičké „ach“, tak nepatrné, že ho žádný z obrů ani nezaznamená.

Klíště ovlivňuje vesmír

Z pohledu klíštěte jsem zase ohromným kolosem já. Klíště nic neváží, mohu ho lehce rozmáčknout, a přesto ve chvíli, kdy cítím jeho malinkaté nožičky na levé lopatce, přestávám být lhostejná. Přerušuji svoji dosavadní činnost, odhazuji oblečení, prosím další „vesmírné giganty“, aby se mi podívali na záda a ta šmejdící kusadla dali pryč…

Možná je to stejné i s naším životem. Jsme nepatrným semínkem, klíštětem na křivých nožkách a přece se může stát, že vyrušíme obra a tím změníme běh světa.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář