Umíte smysluplně porušovat pravidla?

V úterý v podvečer jsem se konečně byla podívat v Brně na „Koňafu.“ Připadala bych si jako úplný barbar, kdybych nevyužila příležitosti a neviděla sochu markraběte Jošta Lucemburského, která vyvolala tolik polemik ohledně harmonie, proporcí, tvarů a záměru autora.

Drobný brněnský kolos

Došla jsem na náměstí … a pocítila cosi velmi podobného zklamání. Maně mi vytanul název divadelní hry Mnoho povyku pro nic. Jezdecká socha sice měří úctyhodných osm metrů, takže hmoty není nijak málo, ale neshledala jsem na ní nic nepatřičného, proti čemu bych se bouřila, psala protestní dopisy nebo se posmívala. Bořila sice ustálený mýtus o proporcích koně i jezdce, ale v porovnání s okolními budovami a velikostí náměstí na mě působila překvapivě umírněně svými jednoduchými tvary. Cokoli menšího by se chodcům na Moravském náměstí pletlo a vyznívalo by podstatně cizoroději.

Záměr mění pravidla

Socha Jošta a jeho klisny je pro mě důkazem, jak moc záleží na našem záměru.  Je nutné přizpůsobit se požadavkům okolí, nebo naopak s plným vědomím možných úskalí přetvářet „krajinu“ kolem sebe. To samé platí při práci podle učení Feng Shui v jakémkoli exteriéru a interiéru. Záleží na účinku, kterého chceme dosáhnout. Obecně platí, že se snažíme přiblížit k harmonii a rovnováze. Ve chvíli, kdy potřebujeme rozproudit energii, rozjet nějaký projekt, firmu, můžeme ustoupit od hlediska absolutní rovnováhy a podpořit zařízením, vybavením, materiály akčnost práce na daném místě.  Naopak, když nám půjde o uklidnění, spočinutí a relaxaci, použijeme zcela jinou paletu dekorací. V prvním případě akcentujeme více materiály, barevnost a tvary, které nás podněcují k výkonům a aktivitě, zatímco v druhém se naopak zaměříme na uzemnění, nábytek, doplňky, které „zadrží“ a zmírní náš zběsilý let, vyvolá dojem klidu a pohody.

Zařízení prostoru pomáhá aktivaci i zklidnění

Na osobních konzultacích se setkávám s tím, že každý vybavuje prostor podle stylu svého života, ať už ho vnímá jako ideální nebo nikoli. Občas dochází k paradoxním situacím, kdy si aktivní lidé pořizují velmi strohé světlé bílé interiéry bez špetky měkkosti, útulnosti, zabydlenosti a přitom si stěžují, že nedokážou odpočívat a pracují šestnáct hodin denně. Jenže co jiného by pod vlivem takového prostoru mohli dělat?

Naopak setkala jsem se se staršími lidmi tíhnoucími k rustikálnímu nábytku a obklopujícími se spoustou upomínkových předmětů z cest uskutečněných před dvaceti lety. Všude měli vystavené dárky a rozličné sbírky a divili se, že nenalézají sílu na akci a místo koníčků, výletů a setkávání s přáteli tráví večery před televizní obrazovkou.

Vybavení mnohých škol zase má sklon rozdmýchávat v dětech aktivitu a divokost do té míry, až se divím, že takové nasazení jsou učitelé ještě schopni přežít.

Při zařizování restaurací musí majitelé předem zvážit, zda se bude jednat o rychlé služby a je třeba, aby se zákazníci v co nejkratším čase vystřídali, nebo je jim sympatičtější pomalejší provoz a dokáží přilákat takové hosty, kteří rádi posedí několik hodin a jsou ochotni do delší péče investovat adekvátní peníze.

Důležité jsou promyšlené, nikoli nákladné investice

Práce se záměrem nemusí nutně znamenat větší investice do zařízení. Pouze to chce pečlivěji vybírat a být ochotný „riskovat“ změnu svých zaběhnutých pořádků. Jezdecká socha Jaroslava Róny je příkladem „služebnosti“ výtvarné práce. Sochař nemohl kvůli lepšímu vyznění svého díla přestavět náměstí.  Naopak.  Přizpůsobil tvary a hmoty, aby celek působil vyrovnaně. Podle obvyklého kánonu realistického zobrazení udělal všechno špatně – dlouhé nohy, stylizace namísto individuálního pojetí. Dílu přesto nelze upřít hned dvě kvality – odvaha a cit pro rovnováhu v prostoru.

Podpořme svůj vysněný životní styl

Možná bychom se měli podobným způsobem jako sochař zamyslet nad svojí kanceláří, pracovnou, obývacím pokojem i ložnicí a zařídit je nikoli obvyklým či módním nábytkem, ale podle stylu života, jaký v nich chceme mít. Vzít v úvahu náš záměr. Třeba zjistíme, že pro nás nezvyklé vybavení, barevnost je vlastně docela příjemná, inspirující a vnáší do našeho života nový rozměr.

Pozn.: Pokud se chcete dozvědět informace, jak uspořádáním svého pracovního prostředí podpořit svůj úspěch, záměr, podívejte se na program Feng Shui pro Business .

 

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář