Zvolme si partnerství podle svého gusta

Včera mi manžel přivezl z pracovní cesty fotografii obrazu. Pořídil ji v ložnici svého hotelového apartmá, protože správně tušil, že mě „pobaví“. Na roztomilém, zdánlivě idylickém obrázku byla zobrazena žena jedoucí na kole a táhla za sebou muže sedícího na dětské tříkolce. Oba se usmívali. Když jsem si uvědomila, jaký typ partnerství obraz vyzařuje, stáhl se mi žaludek.

Správně formulujte svá přání

Vesmír nemá žádný smysl pro ironii a mívá sklon nám plnit přání přesně podle naší formulace. Doslovně. V interiéru používáme místo slov symboly. Na fotografii jsem viděla dva partnery v naprosto nevyrovnaném vztahu.

Žena obstarává veškerý pohyb vpřed, její energie dává kolo i vozík do pohybu. Muž je pouze pasivním závažím, které se nechává smýkat životem. Zatím se žena usmívá, asi jí její dominantní postavení vyhovuje, ale jak se bude tvářit za dalším rohem, v další ulici? Bude to takhle chtít napořád?  Vystačí jí síla?

A co muž? Opravdu mu vyhovuje postavení infantilního trubce? Kdy ho začnou bolet pokrčené nohy a přestane mu sešněrovaná poloha vyhovovat? Co se stane, když najednou zvolí jiný směr? Dokáže ženě včas naznačit svůj záměr? Přetrhne provázek – křehké spojení mezi nimi, shodí ji z kola? Zraní se?

Ona se potom bude rozzlobeně sbírat ze země, plakat a udiveně přemýšlet, proč se to stalo, když se přece tolik snažila…

Obrázek dotváří pastelové tóny

Také barevnost naznačuje nesoulad. Jemná fialová plocha je postavena do protikladu ke žluté, což je z pohledu teorie barev ten největší možný kontrast. Červená ostrost tlumí, naznačuje mezi postavami vztah.

Partnerství podle svého přání

Nechtěla bych takový obraz v ložnici. Partnerství si představuji jinak. Umělec zobrazil ženu, jako tahouna a iniciátora, ale v mnoha vztazích to dopadá opačně. Muž vlekoucí ženu si může připadat rovněž smrtelně unavený a sám. Všechno je otázkou volby.

Úkol pro Vás

Podívejte se na obrazy ve své ložnici. Zkuste popsat nejen, co na nich je, ale uvědomte si i jaké emoce ve Vás vyvolávají. Teprve ve chvíli, kdy obraz analyzujete i procítíte, uvědomíte si, jestli takový partnerský vztah chcete prožívat.

Přeji Vám krásný den a doufám, že při práci se svými obrazy prožijete samá příjemná překvapení.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář