Jak si užít jara

Dnes se brodím závějemi sněhu, ačkoli už máme jaro. Alespoň naše kačenky tomu věří. Od minulého týdne nacházím denně ve slámě v kachníku úhledně zamaskovaná tři bílošedá vajíčka. Pipinkám je kradu, raduji se z nich a nosím si je domů jako hřejivou naději, že se nám bahno na zahradě zazelená a svět kolem začne zase vonět a zpívat.

Jaro podporuje aktivitu

Tohle roční období přijímám s rozpaky, protože jsem vždycky jako na trní. Těším se. Když konečně přijde, najednou nevím, co dělat dřív. Bojím se, abych nepropásla správný moment, kdy je třeba se dát do pohybu.

Znenadání mi chybí čas. Plány, které jsem spřádala celou zimu, práce, co jsem dosud připravovala, není dotažená a vycizelovaná, jak jsem si kolem Vánoc představovala, přesto pociťuji, jak je tenhle čas „těhotný“ akcí. Uvědomuji si, že není místo pro bezcílné snění a dotahování je třeba řešit za pochodu. Nechce se mi, jsem ještě unavená zimním váháním, ale nedokážu si představit, že se nepohnu z místa. Jsem jako vlak, který metr za metrem zvyšuje svoji rychlost.

Příroda realizuje záměry

Energie začátku roku je o startu, činnosti. Příroda zná svoje cíle. Rozhazuje kolem první poupata, bobtnají pupeny stromů, všechno se dere kupředu. Jako městský člověk, jsem si vždycky všímala pouze něžnosti květů, jejich tvarových variant. Teprve po svém přestěhování na ves jsem pochopila úžasnou sílu přírody, její brutální dravost.

Kačeři se perou o samičky, tahají se za zakroucený kačírek a cupují si peří na zádech. Z našeho kočičího pecivála se najednou stal válečník. Vracívá se s prokousnutou nohou, oholeným uchem a přesto vydrží doma jenom chvíli a zase se žene pryč.

Jaro má ve svém genetickém kódu obrovský tvůrčí potenciál. Je nejrychlejším obdobím celého roku. Znamená růst, expanzi. Všechno se léčí, omlazuje. Srší aktivitou. Plout na vlně jara znamená pořádnou jízdu, co slibuje obrození, novou sílu.

Cesta k cíli se najde sama

Na každém kroku čeká nějaké překvapení. Trasa k cíli může být pěkně křivolaká, ale to jen proto, že vesmír má velký smysl pro humor a zkouší naši schopnost se přizpůsobit. V zimě jsme utkali síť z vlastních přání a teď je na nás, abychom s důvěrou vizi následovali. Není nutné plánovat každý krok, neboť jaro si nás dostrká, přesně tam, kam potřebujeme. Možná naše cesta povede i místy a situacemi, které bychom naplánovat nedokázali, ale jsou potřebné pro naši zkušenost a zrání.

Radost a láska jsou kořením života

Z dětských pohádkových knížek bychom mohli snadno nabýt dojmu, že kachny se celé dny ustrašeně třesou před jestřábem, myši utíkají před kočkami, které je loví od setmění do setmění a psi nedělají nic jiného, než vážně, smutně a hrozivě střeží pánův majetek. Možná tomu tak skutečně někdy bývá, ale vsadím se s vámi, o co chcete, že ve slunečních jarních dnech to bude docela jiné.

Jakmile zase roztaje dnešní sníh, rozeběhnou se kachny po louce, mlaskavě proberou každý drn trávy, s potěšením se poperou o žížalu, pes bude štěkat jen tak pro zábavu a kočky se vyšplhají až ke komínu a zapějí svoji serenádu- o radosti, o novém začátku a o lásce, která dává všem obyčejným věcem nový smysl.

Facebook komentáře

komentářů

Napsat komentář