Jak vymalovat dětský pokoj

Byli jsme na návštěvě a ta se trochu protáhla. Naši hostitelé nás uložili do dětského pokoje. Děti nebyly doma. Leželi jsme na matracích pod zkosenou stěnou, za okny se třpytil měsíc jako trochu nakousnutý koláč s tvarohem. V polospánku jsem si prohlížela místnost a přemýšlela, kdo tady asi bydlí. Možná nějaká malá holčička, která má ráda broučky a pohádky. Ze zdi se na mě strnule usmívala veliká až převeliká víla Amálka…

Dětský pokoj – pro odpočinek, práci i hru

Vytvořit příjemný prostor pro kluky a holky není vůbec jednoduché. Dost často se potýkáme s nedostatkem prostoru, protože naše byty obvykle nejsou nafukovací a „nacpat“ do malého pokojíku dvě a více dětí, každému dopřát pohodlnou postel, psací stůl, šatní skříň a ještě to zařídit tak, aby zbylo místo pro hru a fantazii…to už dá hodně přemýšlení.

Učíme děti harmonii

Nesmíme to ale vzdávat! Děti se od malička potřebují naučit hrát, vymýšlet i uklízet. Uspořádání dětského pokoje utváří základ jejich estetického cítění. Učí je harmonii, rovnováze i vkusu. Nemusí mít samozřejmě všechno nové, ale pokud prostor přeplníme starým haraburdím, potom se nemůžeme divit, že se děti budou i v dospělosti těžko zbavovat věcí, budou lpět na zbytečnostech a jejich život bude plný překážek, stejně jako jejich nynější cesta ke dveřím.

Objevte krásu barev

Pokoj pro děti by měl být veselý a barevný. Nejsnadněji toho dosáhneme výmalbou stěn.  Ať už jsou módní trendy jakékoli, je dobré pracovat s jemnými barvami a nemusíme se bát ani „lentilkové“ žluté, červené a zelené. Volit pouze bílou nebo šedou zavání nemocnicí, vězením nebo polepšovnou.

Ne vždy je modrá nejlepší

Zapomeňme na pravidlo, že kluci musí milovat modrou. Modrá na stěnách vnáší do interiéru emoce a citlivost. Pokud chceme zmírnit chlapcovu tendenci k sebelítosti, pláči a nočnímu pomočování, určitě zvolíme jiné tóny.

Vyberte si vhodnou techniku malby

Malíři dokáží na zdech hotové zázraky. Benátský štuk, napodobit strukturu kamene i vymalovat pokojíček postavičkami z večerníčků. Pokud vaše dítě miluje krtečka, není důvod, proč by svého hrdinu nemohlo mít na očích. I tady však platí stará česká lidová moudrost o tom, že méně mnohdy znamená více.

Jako z hororu

Stěny dětského pokojíku, kde jsem byla na návštěvě, byly pomalovány zvětšenými trsy trávy, mezi nimi vykukovali broučci a nad nimi létali motýli a bachraté modré obláčky. Malíř si dal opravdu záležet, jenže jak jsem pod tou vší nádherou ležela, najednou jsem si připadala skoro nepatrná, zase jako dítě a začala jsem se bát, že se v tom hmyzím království docela ztratím. Ve chvíli, kdy se měsíc schoval za mrakem a matně svítily jen odlesky hvězd, zdálo se mi, že má Amálka čím dál tím větší oči. Její úsměv přestal být přívětivý, změnil se v hrozivou masku, až jsem měla strach, že mě místo tanečku na vílím paloučku docela určitě kousne…

Strach má velké oči

Vždy, když budeme malovat na stěny obrázky, je dobré zvážit, jak velké děti vlastně jsou a výzdobu dělat přiměřenou.  Pokud mají sotva metr a my jim vytvoříme postavičky stejné nebo ještě o chlup větší, můžeme jim místo kamaráda přičarovat pořádně velkou noční můru.

Povlečení má uklidnit

To samé platí i u povlečení. Naše podvědomí celou noc vnímá předměty kolem nás. Namalované auto je ve skutečnosti pořádně těžké, a tak se nemůžeme divit, když bude mít dítě pocit veliké tíhy, jak ho pomalovaná peřina zavalila. Možná není úplně od věci nechat se inspirovat ložním prádlem našich babiček a prababiček a nechat se hýčkat drobnými vzorky kanafasu, jemnou barevností, která uklidní. Vždyť dětský pokoj by měl být pokojným útočištěm, místem, kde se nikomu nemůže nic špatného stát.

Ptejte se dětí

Každé dítě je jiné. Některé miluje změny a přesuny nábytku či novou barevnost uvítá s nadšením, jiné bude každá proměna děsit. Ať tak či tak, než začnete dětem přesouvat jejich věci, domluvte se s nimi, jak by si svůj nový pokojík vlastně představovali. Dost možná mají velmi jasný názor na barvu stěn a doplňků. Pokud se Vám jejich vkus nezamlouvá, domluvte se na přijatelném kompromisu. Vám by se přece také nelíbilo, kdyby vám někdo vymaloval obývací pokoj a zapomněl se zeptat, jestli se vám zvolená barva líbí.

 

 

Facebook komentáře

komentářů